Register
A password will be e-mailed to you.

רובנו רוצים לחיות בתחושה של שפע, ומה אצל הילדים? איך מלמדים אותם לחיות בשפע בלי לרוקן את חשבון הבנק כל חודש מחדש.

אנחנו יודעים שתרבות הצריכה היא כה בעייתית, מפתה, השוואתית, תחרותית ומלאה בשפע עצום מהכל ושכחנו שהילדים שלנו נולדים כשהם מאושרים בחלקם באופן טבעי. קופסת פלסטיק וכף מעץ יעשו בשבילם את העבודה למשך שעה של תעסוקה עצמאית ומהנה.

אזה מה קורה להם בדרך? למה כשהם גדלים פתאום כל כך קשה לרצות אותם ונדמה שגם כשאנחנו משקיעים כסף רב, כאילו דבר לא מספיק?

מה קורה שם בדרך?  אנחנו.

כן, כן, אנחנו, במו ידינו המיואשות הופכים את הילדים שלנו לכה נזקקים לחומר.

עוד לא נתקלתי באימא שמסתפקת בלהשאיר את מגירת הפלסטיקים נמוכה מספיק ופתוחה כדי לאפשר לילדה הקטנה שלה ליהנות עדליידעה אבל כן נתקלתי באימא שקונה לבתה הקטנה 30 סוגי ברביות שונות ו-60 סטים של ביגוד לכל אחת.

הבנתן את הרעיון.

האם אנחנו יכולות לתקן את מה שקלקלנו? התשובה היא כן.

אם את אימא לילדים צעירים ועדיין לא הספקת להרוס להם את ההנאה הטבעית מהפשטות, אני שמחה שהגעתי אליך בזמן. שמרי על הפשטות הזאת. פשוט.

אבל, אם את אימא למתבגרים (גם אם הם בני 7) אני מציעה:

דוגמא אישית

שימי לב לשפה בה את מדברת על חומר, כסף ושפע בחיים. מה המסר שאת מעבירה כשהם שומעים אותך מדברת?  האם הם שומעים אותך אומרת משפטים כמו-"אי אפשר, אין לנו כסף לזה", "מתה ללכת לשופינג, חייבת להירגע"? שני את השפה שלך בכלל ולידם בפרט.

כך למשל תוכלי לומר- "יש לנו כסף אבל אנחנו לא רוצים להוציא אותו על זה…", אל תראי להם שקניות הן תרופה ומזור לאיזשהו תסכול בחייהם, הראי להם פתרונות אחרים.

האם את מתלוננת על החוסר בחייכם או מבליטה את כל היש? האם יש בך קינאה? האם את בעצמך צרכנית נבונה? או שגם את מתפתה לפיתויים ולא מתנהלת כמבוגרת האחראית?

הוקרת תודה

אחד השינויים העמוקים והמשפיעים ביותר שעברתי בחיי בשנה וחצי האחרונה הוא הנחלת ההרגל היומיומי להוקיר תודה על הדברים הנפלאים שנמצאים בחיי.

אני פשוט אומרת כל היום תודה בכל מיני סיטואציות מורכבות או פשוטות. גם כאלה שבעבר הייתי אולי סובלת בהן. פתאום, מצליחה למצוא כמעט בכל דבר את הטוב שבו. בהתחלה ההרגל היה לעצמי, בלב ולאט לאט זה התחיל לצאת ממני גם בקול. ליד הילדים, ליד בעלי ובוא'נה, זה מדבק אני אומרת לכן.

מה לדעתכן יקרה כשהילדים ירגישו ויאמינו באמת ובתמים שאימא מרוצה מהחיים. מרוצה ממה שיש לה, ממה שיש לכם כמשפחה, גם מעניינים הקשורים בחומר וכסף וגם מעניינים הקשורים בלב, בנפש וברוח.

אני אומרת לכן מה יקרה כי ראיתי את זה במו עיני- הם יהפכו להיות מרוצים מיד בעקבותיה.

שאלתי לא מזמן את הילדים שלי מה זה אומר עבורם לחיות בתחושה של שפע והם זו באמת התחושה שלהם והתשובות שלהם הדהימו אותי.

הקטן בן 10.5 אמר שעבורו שפע זה כשהוא רוצה לקנות או להשיג משהו אבל מגלה שבעצם כבר יש לו את זה (בצורה כזאת או אחרת והוא מבין גם את זה)

עבור הגדול (בן 15) זה – "להיכנס הביתה וליהנות מכל מה שיש לי כך שהפסקתי לחשוב על מה שאין" (וזה ציטוט, נשבעת!)

כמה מדהים זה לשמוע אותם מדברים כך.

תגשימי חלומות!

אין לי מה להרחיב פה. תראי להם שאת חולמת, תראי להם שיש לך מטרות ויעדים ואז הראי להם שאת מגשימה אותם, שאת פועלת, שאת יוצרת ושחלומות באמת מתגשמים אם מכוונים ונחושים כשאנחנו ממש, ממש רוצים. הגשמת חלומות כדרך חיים מייצרת חיי אושר, שמחה ושביעות רצון גבוהה.

לוח חזון משפחתי

אחת החוויות המדהימות שחוויתי איתם השנה ואני ממליצה לכל משפחה לעשות זאת כל שנה מחדש.

כדי לעשות זאת, כל אחד גוזר מעיתונים צבעוניים ככל הניתן  (לפחות ככה אנחנו בחרנו לעשות זאת) מילים ותמונות שמשקפים חלומות שהוא רוצה להגשים השנה. שוב, גם חלומות חומריים וגם כאלה שהם רגשיים,  רוחניים והישגיים . הבכור שלי למשל  סימל לעצמו בחלק שלו בלוח- ליהנות ולנצל את הזמן שחולף מהר.

שתפי אותם בבניית התקציב המשפחתי

כותבת את זה בהנחה שאת נוהגת לבנות תקציב לתא המשפחתי שלך ובו לעולם ההוצאות נמוכות מההכנסות. ואם את לא עושה את זה, זה הזמן להתחיל.

למה זה טוב לשתף אותם? (בהתאם לגיל ולהבנה שלהם כמובן)? כי פתאום הם רואים שבשביל שהם יוכלו לחיות בבית הנהדר שהם חיים בו (זוכרת? להוקיר תודה..) וליהנות מהאוכל והמים החמים ומכיוון שיש גבול לכמה כסף אנחנו יכולים להוציא כי זה יכול להיות רק בגובה ההכנסות שלנו, יש דברים פחות חשובים שעליהם צריך פשוט להחליט לבחור לוותר עליהם.

שתפו אותם בהחלטות הקשורות לניהול הכסף בבית, זה עושה פלאים.

תני להם דמי כיס

תרגול חשוב מאין כמותו. החליטו יחד על סכום שמתאים לכל ילד בהתאם לגילו, צרכיו וליכולת שלכן והחליטו למה נועדו דמי הכיס ולמה לא. תאמינו לי, כשמדובר בכסף שלהם, הצורך שלהם בצריכה מיותרת יורד אט אט עד לכדי קמצנות על כל שקל שלהם כדי להגיע לסכום מכובד שבו יוכלו לרכוש את הסלולארי הבא שלהם במקום זה שנפל, החליק, נרטב, נשבר ועבר לעולם הבא של הסלולארים 🙂

אצל המתקדמים, כמו אצלנו בבית, היעד הבא הוא כבר טיסה לחו"ל והטלפון האומלל מסתפק בוואטסאפ צולע ורק כשיש wifi באזור.

קחי אותם לקניון

את קוראת נכון.

הנה תרגיל שעשיתי עם שני בניי – לכי איתם לקניון (רק כשצריך ולא סתם לסיבוב), תני לכל ילד/ה סכום כסף ביד. הסכום הזה שלו להחליט מה לעשות אותו. ילד שאוהב בגדים למשל, קחי לחנויות מותגים והמחישי לו שבסכום הכסף שיש לו הוא יכול לקנות מכנס אחד וחולצה אחת. אז, קחי אותו לחנות בגדים מסוג low cost והראי לו ששם יוכל לרכוש 3 חולצות ו-2 זוגות מכנסיים באותו הסכום. כמובן שעכשיו, אחרי שעשית את זה, תני לו להחליט מה הוא קונה. למדי אותם להשיג יותר בפחות.

חוק-הסכום שקיבל הוא מוגבל, אין להוסיף לו גם אם ממש חסר רק קצת 🙂

התנהלות כלכלית נכונה קלה כמו משחק ילדים. נסי את זה-

תני לילד/ה מטבע של 10 שקלים ושאלי- בכמה כסף את/ה יכולים להשתמש עכשיו? כמה תוכל/י לבזבז?

מנחשת את התשובה?

היא כל כך ברורה והיא תדהים אותך. כי את האמת לאמיתה אנחנו יודעות כבר מימים ימימה.

 

מיכל נחום אפנג'ר

נשואה באושר לליאור ואמא של בן ואיתי המדהימים.
יועצת פנסיונית בבנק, בוגרת קורס אימון אישי, לשעבר מתנדבת בעמותת פעמונים שעוסקת בליווי משפחות לחיים כלכליים מאוזנים ואחראיים. בוגרת קורס יועצים לכלכלת המשפחה וחברה באיגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה.
מאמינה בצורך שלנו כבני אדם לשאוף למעלה כל הזמן, ללמוד ולצמוח הן כלכלית והן מנטלית, רגשית ורוחנית.
חולמת להעביר את הידע שלי בנושא התנהלות כלכלית נכונה ומנצחת לכמה שיותר נשים. אני מאמינה שהבית, המשפחה הם העסק שלנו וכולנו מנכ"ליות :)ושהתנהלות כלכלית נכונה ומנצחת היא כזו שמאפשרת לנו ליהנות בהווה וגם לדאוג לעתיד.
בעלת "המנכ"לית"- הבית שלך, המשפחה שלך-העסק שלך.
אימון וליווי נשים לצמיחה כלכלית והגשמת חלומות.