Register
A password will be e-mailed to you.

לכולנו יש גוף. והוא מהדהד, ורוטט, ולוחש, ומספר סיפורים, וצורח, וגונח וצוחק.

והגוף שלנו כל כך מוחשי. יש לו צורה, ניתן לראותו, לגעת בו, להריח אותו ולעשות איתו כל כך הרבה דברים. עם זאת, כשאנו מוצאים את עצמנו במצב של קושי או מצוקה גופנית או נפשית, אנו חווים את הגוף כחומקני ובלתי מובן. במצבים אלו, אנו משערים שיש לו חיים משלו, סיפורים משלו וסודות משלו. במצבים מאתגרים, אנו חשים ביתר שאת שהגוף שלנו מורכב, עשיר וחכם יותר מכפי שנוכל לשער.

ואז מתעורר בנו הרצון להבין אותו, להתקרב אליו, להתיידד איתו. ודרך הדיאלוג עמו וההבנה החדשה שרכשנו להרגיש טוב יותר.

בימים אלו אני עוברת אתגר פיזי לא פשוט, כך שבמילים שלי חשות לי אותנטיות וממש רלוונטיות. מה מנסה העור שלי והאלרגיה שלי לספר לי שעדיין לא הבנתי?

הגוף שלי והגוף שלך דומים זה לזה, ועם זאת, כל כך שונים. לכל אחת מאיתנו שפת גוף הייחודית לה. ושפת הגוף כשמה כן היא. ככל שפה אחרת היא נועדה לתקשר לבקש, לספר, להתבטא, לשתף, להתריע ולהעביר מסר או רעיון.

שפת הגוף היא החתימה אישית וההשתקפות של הווייתנו הפנימית העמוקה ביותר. היא השתקפות נפשנו ונשמתנו, היא משקפת את הרבדים המודעים והלא־מודעים שלנו. שפת הגוף מתעדכנת ללא הפוגה ובאופן אוטומטי ולא מודע. משדרת אלינו בשפה שלא תמיד ברורה לנו. לא תמיד אנו יכולים לשמוע אותה או להבינה.

הדקדוק הפנימי של שפת הגוף

גוף ותנועה אחד הם. תנוחת הגוף, מתח שרירי, יציבות, ניידות, גמישות, חוזק, שחרור, קואורדינציה, מהירות, קרקוע, מיקוד, כיוון, התנגדות, רגישות, איזון, התרחבות וזרימה , כיווץ והרפיה, הם חלק מהמאפיינים של שפת הגוף. לכל איבר בגוף יש תפקיד פיזי ונפשי ומתבטא בדרכו הייחודית.( ראו מדיטציה)

מה משפיע על שפת הגוף?

שפת הגוף שלנו מספרת סיפורים על התרבות והמסורת שלנו, היא מוטבעת ברשמים מנוף מולדתנו. למשל אם נולדנו במקום קר מאוד גופנו יביע עצמו באופן שונה, מאופק יותר,  מאלו שנולדו במקומות חמים, למשל חשבו על חופש ושחרור תנועתי בברזיל.

שפת הגוף מעוצבת מהתניות נפשיות שקיבלנו ממשפחתנו ומהסביבה המיידית שלנו והיא משקפת את הבחירות שלנו ואת הגישה שלנו לחיים. למעשה, הגוף מספר את סיפור ההתפתחות שלנו בשפה שהיא הרבה מעבר למילים.

ולשפת הגוף מנגנונים תבוניים של החיים הפועלים באופן אוטונומי ונועדו לעזור לנו לשרוד, ולחיות חיים טובים וממומשים.

מהם הדהודי גוף?

גופנו מצוי בתנועה מתמדת של כיווץ והרפיה. השחרור יוצר רטט המהדהד למרחב הפנימי וגם למרחב המשותף. שינויים ברמת המתח בגוף המשפיעים על אופן הנשימה, היציבה, התנועה ומהירות התגובה. הגוף מדבר ומהדהד כל הזמן, ובכך משקף את פנימיותנו ואת הדברים החומקים ממודעותנו. הדהוד הוא הדרך שבו במסר עובר. הגוף הוא תיבת תהודה.

מהו איתות?

איתות הוא תנועה שאמורה להעביר מידע מסוים ולמשוך את תשומת לבנו. אם נשווה איתות גוף לאיתות כלי רכב בכביש, נראה שהמטרה היא תקשורת, הבהרת כוונות הדדית המאפשרת תנועה בטוחה בכבישים. זוהי שיחה שאינה מילולית אלא חזותית, המופעלת על ידי חוקים מוסכמים מראש על כולנו. אנו לומדים שפה זו בשיעורי הנהיגה שלנו. לאותת לימין, אדום לעצור, ירוק להמשיך, שתי אורות אדומים בלימה…

היזכרו באירועים שבהם קיבלתם איתות מהגוף שלכם:

כאב ראש בלתי צפוי;  כאב מפלח בגב התחתון;

גלים של הנאה שגרמו לכם לקפוץ ולצחוק באופן בלתי נשלט;

רעד;

השפלת ראש ועיניים כשנכנסים לחדר עם אנשים חדשים,

נשימה רגועה וצרופה; חיוך וצחוק;

בחילה וכיווץ בבטן העליונה;

הפלת חפצים מהידיים;

מעידות חוזרות על עצמן

מה חשתם כאשר זיהיתם שאין אלו תחושות סתמיות אלא איתותים ומסרים מהגוף, המעידים על הלך נפשי מסוים?

מה הפקתם מכך ששמתם לבכם אליהם?

ומה, לעומת זאת, הייתה התוצאה של התעלמות מאיתותי הגוף?

שפת הגוף מספרת לנו סיפורים שמשמעותם, פירושם והשיעור הגלום בהם נבדלים מאדם למשנהו. כאשר אנו מקשיבים לסיפורי הגוף, הם חושפים בפנינו את חוכמתם, בסבלנות. המפתח לניווט תכליתי ומוצלח בזרמי האתגרים והשינויים שבחיינו הוא נתינת אמון בגוף כמספר סיפורים וכמדריך. הגוף מדריך אותנו למצוא דרך אורגנית ובטוחה להתפתח, להתקדם ולנוע בבטחה במציאות המשתנה תדיר. יצירת קשר ידידותי עם גופנו והקשבה לו, יאפשרו לנו להיות בטוחים, רגועים וחזקים ולהפוך לבני אדם שלמים .

ואני בדיאלוג עם עצמי, עם גופי, מקשיבה וחשה הכול. את הגרוד המטריף אותי, את החרדה, את האמון שאני כנראה עוברת תהליך פנימי מטהר שאין לי עליו את כל הנתונים

ושהכול בסדר, אני בסדר, משהו גדול ממני מארגן לי חניכה לרמה חדשה של הוויה.

זורמת!

 

מוזמנים להפעיל את המדיטציה

 

אור בגים

כרקדנית וכוריאוגרפית הבנתי שתנועה ותודעה, גוף ונפש אחד הם, שדרך הגוף אפשר להשפיע על כל הרבדים יחדיו. זהו הכוח שהניע אותי להתפתח כחוקרת בתחום שפת הגוף וכמטפלת רגשית ולפתח את שיטת "נפש חיה" - לימוד נתיב השלמות הפנימית. היום זוהי דרך חיים שצמחה יחד איתי והוטמעה בגופי, והיא מאפשרת לי להשתחרר בפשטות וביעילות מלחצי היום יום.