Register
A password will be e-mailed to you.

ערכי יסוד

מהם הערכים המנחים אותנו בחיינו? מתי הם בדיוק הונחו שם? בעקבות מה? האם אנו יודעים ומזהים אותם בנקל? האם אנו יודעים למפות מהם הערכים המנחים את חיינו?

ערכי היסוד בעיני הם התבנית דרכם כל אדם בוחן ומארגן את חייו, את בחירותיו ואת החלטותיו. לעיתים אנו יכולים ממש לזהות אותם, לעיתים נדרשת קצת חפירה פנימה והבנה – מה מונח שם בבסיס שמנתב את חיינו. ערכים אילו הם כמו תמרורים בדרך. מזהירים אותנו, מנתבים אותנו, מסייעים לנו בהחלטות לאן לפנות ומה לעשות.

כשערכי היסוד נמצאים בהלימה מוחלטת עם הבחירות שלנו נחוש שלווים ומדוייקים לעצמו. ברגע שערכים אילו נמצאים בסתירה, במרחק כזה או אחר מבחירותינו, יפתח סדק. סדק קטן. בהתחלה רק סדקון, אל ככל שנוסיף לאטום את עצמנו לערכי היסוד שלנו הסדק יפתח, במקרים הקיצוניים שלו הוא יוביל להתפרקות מוחלטת של הגוף, של הנפש ולעיתים אפילו של שניהם.

אז מניחה עבורכם (וראשית כל עבורי) את ערכי היסוד שלי. שאדע. שתדעו. שאפנים. שתדעו שגם אתם יכולים לעשות את התהליך הזה עבור עצמכם ולהבין מהם הערכים שמנהלים אתכם. להתבונן בהם. לאהוב אותם. לשנות אותם אם צריך. וככלל – כמו כל דבר שאנו מכירים – אנו מתיידדים איתו ומאפשרים לו לגדול ולפרוח.

הערך הראשון בעיני הוא יושרה.

ערך שהולך איתי דרך. נולד אי שם בילדות, אני מניחה, ותמיד מהווה מיגדלור בתוך  חיי. אני בודקת את עצמי לפי אמות המידה המוסריות שלי. כל פעולה שאיננה עולה בקנה אחד עם האמת הפנימית שלי – לא תתרחש בתוך חיי. אבחר אחרת. אבדוק שוב. אבחן. אבקר. אנסה להבין. אבל הבחירה תעשה רק לאור האמת הבסיסית הזו של יושרה – באנגלית זה integrity. וזה ערך יסודי וטהור אצלי.

הערך השני המהותי עבורי – כבוד לעצמי.

בכבוד לעצמי הכוונה היא הקשבה מדוייקת פנימה לתוך איתותי הגוף. שוב. מקשיבה. כמו היושרה – גם הכבוד הוא דייר ותיק בתוך חיי. הוא מאפשר לי להקשיב לגופי, להבין כל אות וסימן של הגוף ולא לסטות ימינה ושמאלה – לכבד את הערוצים האינסופיים דרכם הנשמה שלי מוסרת לי את מסריה. נשמע רוחני לגמרי – אבל זה מעשי. כולנו חווים תחושה של היכרות עם מקום ברגע הכניסה אליו – עוד לפני שמשהו בכלל נאמר. כולנו חווים היכרות של נשמה תאומה עם מישהי שרק הרגע פגשנו. אילו הם מסריה של הנשמה. לאורך חיינו היא מוסרת לנו מסרים, בדרכים מגוונות ושונות, בעיקר דרך הגוף (זה הכלי בתוכו היא נמצאת). אם נכבד אותה ואת מסריה – היא תוסיף ותייצר ערוצי תקשורת. אם נאטום את שרירי ההקשבה שלנו – היא תנמיך ווליום, עד שלבסוף תיעלם (ותיאלם) לנו לגמרי. אני מגיעה מתוך ערך של כבוד לנשמתי. מקשיבה לה. מבינה את איתותי הגוף, והם לגמרי אבני הבוחן המרכזיות דרכם מקבלת החלטות.

והשלישי, נחשו מה ? כבוד לאחרים.

כל מי שנמצא במרחב שלנו יש לו נשמה. בדיוק כמו לנו. בלי קשר לגיל, דת, מוצא ומין. כולנו נושאים בתוכנו נשמה טהורה. ולכן כשאני מקבלת החלטה אני מקשיבה לנשמות שבסביבתי. מכבדת אותן על המרחב שלהן. כשמדובר בסביבתי הקרובה – תא משפחתי ראשון – כך גידלתי את בנותיי – נתתי להן כלים להרחיב את הנשמה שלהן. להקשיב לה. להחליט באמצעותה. להבין את שפתה. מכבדת כל אדם באשר הוא.

הערך הרביעי הוא בעצם תוצאה – ענווה.

ענווה היא מקום מדוייק עבורי מתוך התפיסה האישית שלי שאנו רק אורחים פה לרגע. קיבלנו חיים במתנה, ואנו מתארחים פה. עלינו לכבד את הסביבה שמארחת אותנו, את היעוד שלשמו הגענו, את האנשים שניתנו לנו כמתנות בחיינו ואת האנשים שבחרנו לנו להמשך המסע. ענווה מאפשרת גדילה והתפתחות. ענווה מאפשרת להעריך את האחר ולהבין את מתנותיו שלו. ענווה היא מקום מאפשר באופן עקבי. בעיניי חוסר ענווה הוא מקום חוסם. חוסם מלמידה והתפתחות, חוסם אחרים מלהתקרב אלינו ואינו מאפשר לנו לראות את היופי וההוד שהיקום הניח בתוך עולמנו.

הערך החמישי הוא התפתחות.

שוב בבסיס דרכי עומדת התפיסה שערכים מנחים את החלטותיי ובחירותיי. הפריזמה של ההתפתחות מאוד חשובה לי. יותר משזה ערך בעיניי זהו מנוע פנימי, צורך, כמיהה תמידית להשתנות, ללמוד, להיות טובה ומיטיבה יותר בכל אשר אני נמצאת ובכל עשייה. זה משפיע בכל רובד – גם ברמה האישית וגם בהיותי דוגמא לאחרים בסביבתי. וכל דרך בעיניי היא אמצעי להתפתחות – מתפתחת בהקשבה, מתפתחת ברובד הרוחני, מתפתחת באמצעות התבוננות פנימה והחוצה, מתפתחת בלמידה, מתפתחת באהבה. בכל מקום בו אני נמצאת אני מניחה את המיטב שלי, וזה מאפשר לי לקבל עוצמות מתוך היקום שמנהלות דיאלוג מדויק עם  נשמתי ומעצימות אותה. במקום שחשה אי יכולת להתפתח (תקיעות, סגירות, חוסר קבלה, חוסר אהבה) – בוחרת אחרת. ככה. פשוט לי.

והאחרון – אבל מהותי ומגדיר את ההוויה הבסיסית שלי – הודיה.

הערך האחרון עוטף ומכיל את כל החמישה ושזור בחיי כל העת. "יש רק שתי דרכים לראות את העולם – או שהכל נס, או שדבר איננו נס". אני בחרתי בדרך הראשונה, בעיניי הכל נס. מעריכה כל רגע ורגע את המתנה המדהימה שניתנה לי ונקראת חיים. מדייקת מדי יום הודיה לבורא עולם וליקום על חיי. מתוך התבוננות מפוקחת בסביבתי יודעת לגמרי שיכול  היה להיות לגמרי אחרת. כל דבר שנמצא בחיי מכיל שיעורים עבורי, אני מתבוננת בהם, למדה, מקשיבה לאיתותי הגוף ומכבדת אותם, מכבדת את סביבתי וכל אדם שנמצא במרחב שלי, מגיעה ממקום מוגדר מאוד של ענווה ומתפתחת באופן ספירלי.

נשמע כמעט קלישאתי – אבל אילו הערכים המנחים אותי, כמיהות בסיסיות, קמאיות כמעט, דרכם רואה את העולם, דרכם מקבלת החלטות, דרכם מתנהלת, זוהי הפריזמה האישית שלי.

על חמישה ערכים, על אינסוף אור ואהבה שנובעים מתוכי ועל הודיה מתמדת – תודה בורא עולם.

גלית יהב

מכינה ומתכוננת, מתכוונת ונכונה לצאת למסע אישי, פנימי וחיצוני, עם מיטב כליי, כפי שנרכשו במהלך השנים ועם נפשי ונשמתי ועם הדרכה אינסופית בכל מקום שאני נמצאת בו.
מאמנת אישית ובעלת חנות מתנות בנס ציונה בשם "נגיעות".