Register
A password will be e-mailed to you.

זו הייתה סדרה קצרה, קצרה מאד, שתי עונות של 6 פרקים ששודרו ב-1975 וב-1979. סדרה שהשפיעה רבות על קומדיה בטלוויזיה, בקולנוע ובכלל. 

הדמות של בזיל פולטי הייתה מבוססת על דמות אמיתית

בעת צילומי הסרט "הקרקס המעופף של מונטי פייטון" שהתה החבורה במלון בטורקיי. את המלון ניהל בריטי אקצנטרי בשם דונלד סינקלייר, שאותו תיאר קליז פעם "כאיש הגס ביותר שנתקלתי בו בחיי". במהלך השהות במלון זרק סינקלייר את התיק של אריק איידל לרחוב בטענה כי הוא חשד שזו פצצה, הוא נזף בטרי גיליאם במהלך ארוחה שהוא מחזיק את הסכו"ם שלו הפוך, הוא דפק על הדלת של מייקל פאלין באמצע הלילה רק כדי לברר אם מדובר בטעות או שהוא באמת התכוון לזה לגבי השלט "נא לא להפריע" שהוא תלה על דלת חדרו.

קליז סיפר שהוא היה מאבד שליטה ומתפרץ על המלצר כשהיה שם קנקן תה לארבעה בשולחן שיועד לשניים.  "הוא היה ההשראה" שלי ספיר קליז והוסיף שהדמות שלו ושל אשתו בסדרה הייתה מבוססת על סינקלייר ואשתו.

המלון שהופיע בצילומים בסדרה נהרס

הסדרה הפכה את Gleneagles Hotel  (המלון של סינקלייר מהסעיף הקודם) לאתר עלייה לרגל של מעריצים. זרם המבקרים לא עזר למלון הוא נהרס ובמקומו הוקם מעון לקשישים.

הסדרה נכתבה במשותף על ידי קליז ואשתו.

כל פרקי הסדרה נכתבו במשותף על ידי קליז ואשתו (הם התגרשו מאז) Connie Booth שגם שיחקה בסדרה בתפקיד המלצרית/עובדת המלון פולי. הזוג הנשוי התגרש בהפסקה שבין שתי העונות אך הם המשיכו לשתף פעולה בכתיבת הסדרה. גורמים יודעי דבר מספרים שקליז התמקד בכתיבת התפקיד של בזיל בעל המלון וקוני התמקדה בכתיבת התפקיד של סיביל אשתו.

קליז התפרנס מפרסומות בכדי לממן את כתיבת התסריטים לסדרה

קליז ואשתו דאז היו פרפקציוניסטים חולניים שהקדישו כחודש וחצי לכתיבת כל פרק, תסריטים לסדרה הכילו כ-135 עמודים, כמעט פי שתיים מאורך ממוצע של פרקי סדרות. קליז החליט לסבסד ולממן את התהליך הממושך הזה באמצעות הופעה בפרסומות. "אני מודה לתעשיית הפרסום שאפשרה את כתיבת הסדרה" אמר קליז באחד מהראיונות שלו.

כוויות ומכות על הסט

השחקנים נפצעו. על אמת.
אנדרו סאקס השחקן ששיחק את מנואל המלצר חטף מחבת בראש בגלל תנועה לא נכונה וסבל מכאב ראש כמה ימים. הוא גם נכווה כשהג'קט שלו עלה באש בצילומי סצינה בפרק המפורסם על הגרמנים (don't mention the war) ובסופו של דבר קיבל פיצויים מההפקה. בדצמבר 2016 נפטר סאקס בגיל 86 לאחר התמודדות של כמה שנים עם מחלת האלצהיימר. סאקס שנולד בברלין לאב יהודי ואם קתולית ב-1930 נמלט עם משפחתו מגרמניה לאנגליה לפני פרוץ המלחמה. היה מועמד לפרס הפבטא על תפקידו בסדרה.

השחקן ששיחק את המייגו'ר הסנילי היה חבר טוב של השחקן המפורסם קארי גרנט

השחקן Ballard Berkeley ששיחק את דמות הקצין לשעבר החביב אבל הסנילי שגר במלון היה בעסקי הטלוויזיה/קולנוע כבר למעלה מחצי מאה כשהוצע לו התפקיד. ברקלי היה ידידו הטוב והקרוב של השחקן המפורסם קארי גרנט. השניים גם היו שותפים לדירה בתחילת דרכם.

נסיונות לחקות את ההצלחה

הפקות מחודשות של הסדרה נעשו לאורך השנים במדינות שונות, בגרמניה, 4 נסיונות שונים בארה"ב, כל ההפקות האלה נכשלו כישלון חרוץ.  באחת ההפקות שנעשו בארה"ב כיכבו : טים קרי (ההוא ממופע הקולנוע של רוקי), וסטיב קארל (בתול בן 40) הצעיר ששיחק בשתי הפקות: פעם את תפקיד בזיל בעל המלון ופעם את תפקיד מנואל המלצר.

חדשות טובות או רעות לסיום

קליז חזר ונשבע פעמים רבות שהוא לא יכתוב יותר פרקים חדשים לסדרה. גם גרושתו קוני בות הצהירה פעמים רבות שלא מעניין אותה לחזור.  אחרי כמעט ארבעה עשורים מאז ששודרה הסדרה לראשונה ב BBC נראה כי יש סיכוי קלוש אם בכלל לחזרתה של הסדרה לטלוויזיה.  המפנה האופטימי הגיע ב 2016. קליז עיבד את הסדרה למחזה תיאטרלי ועם קאסט חדש בכיכובו ההצגה יצאה לסיור בניו זילנד ואוסטרליה. "למה לא באנגליה?" נשאל קליז. "העיתונות הבריטית לא ממש אוהבת אותי" הייתה תשובתו.
נכון לעכשיו באתר של ההפקה מופיעה הודעה שכרגע לא מתוכננות הופעות נוספות.

ריכזתי עבורכם את מיטב הקטעים מהסידרה.
פספסתי משהו?

רמי יולזרי

מומחה לסקרים ומחקרי שוק (מרביץ לנתונים), יזם חברתי, אב ל-3, רץ למרחקים ארוכים, מתמודד עם פוסט טראומה מאז שאני זוכר את עצמי, אחראי על הכביסה בבית וצלם חובב של מבנים נטושים ועזובה אורבנית. לא בהכרח בסדר זה.