Register
A password will be e-mailed to you.
לחלק הראשון

"time, like space, can be occupied and night has become the new frontier" Murray Melbin

אידאליסט היה מספר לכם על שתי דרכים, אחת פשוטה ואחת קשה יותר להתמודד עם חוסר זמן כרוני.  הפשוטה היא לראות פחות טלוויזיה. גם ככה אין ממש מה לראות ואתם מבזבזים על זה כמה? 3-4 שעות ביום? תפחיתו, פחות טלוויזיה יותר זמן בשבילכם. יותר זמן שינה, תאמינו לי גם אם אתם לא מרגישים חסרה לכם שינה. הקיצוני שבי היה אומר לכם תוציאו את הטלוויזיה מהבית, אבל היי יש את האינטרנט. תפחיתו גם שימוש באינטרנט. יותר זמן משמעותו יותר זמן פנוי לא לעבודה או מטלות. משמעותו יותר זמן לשינה.

תקנו פחות

השיטה הקשה יותר: תצרכו פחות. תקנו פחות. פחות מוצרים, ובעיקר פחות שירותים שמייעלים את החיים. אנחנו לא באמת צריכים חנויות שפתוחות 24/7 בכדי לשרוד. זה לא כזה מסובך להחליף גלגל מפנצ'ר ויש עוד. אם נרכוש פחות, נעבוד פחות, יהיה לנו יותר זמן פנאי. אולי ננצל אותו לשינה.

מכיון שאני לא אידיאליסט ורובכם לא, הסיכויים שאני או אתם תצליחו לישם שיטות אלה הוא שוה ערך לאיחוד של הביטלס והופעה שלהם בפתח תקוה. בהכירו אותנו, אנשים, גם אם זה יקרה ויהיה לנו יותר זמן לא ננצל אותו לשינה.

מיישבים את הלילה

אז מה אנחנו עושים כשחסר לנו זמן? מה שתמיד האנושות עושה כאשר היא צורכת משאב מתכלה שאספקתו קבועה, (זה החיסרון העיקרי עם הזמן הוא מגיע במנות יומיות של 24 שעות ואין לנו שום דרך לשנות זאת), היא כובשת שטחים חדשים ומנצלת את המשאבים שלהם. הסוציולוג מלבין מוריי (Murray Melbin) עשה כבר ב 1987 אנלוגיה בין מחסור הקרקעות במערב הישן לבין המחסור הכרוני בזמן בחברה המודרנית. כשהזמן הוא משאב נדיר שכל הזמן חסר לנו אנחנו מיישבים את הלילה. הלילה הופך להיות מקור אספקה לזמן נוסף והשינה הופכת להיות הילידים המקומיים שאדמתם נגזלה מהם. אז הלילה הפך למשאב שממנו אנחנו חוצבים עוד שעות. אנחנו לא מייצרים עוד זמן אנחנו פשוט מנצלים את הזמן ביתר יעילות ומקבלים את ההרגשה ש"דפקנו את השיטה" והשתחררנו מאחיזתו של הזמן.

חברת ה 24/7 שבה אנחנו חיים היא יותר מאשר חנויות שפתוחות כל הלילה, תחבורה ציבורית זמינה כל הזמן, בנק שנגיש מתי שתרצה באמצעות אפליקציה, אוכל עד הבית כמעט בכל שעה מופעל על ידי לחיצה על מסך מגע ועוד. חברת ה 24/7 היא סיפור של ארגון מחדש של הזמן. זה חלק מהתהליך בנייה שיוביל לארגון מחדש של פעולות יומיומיות וישחרר אנשים ממגבלות שמוטלות עליהם כיום כתוצאה מהיצמדות ללוח זמנים נוקשה (ילדים זמן להתארגן, כבר 20:00, מחר בית ספר). האנושות תעבור  לניהול זמן הרבה יותר גמיש ומשוחרר בו לוח הזמנים נקבע בזמן אמת בהתאם לעיסוקים שלך באותו רגע. יש כאלה שלקחו את זה צעד קדימה. הצעה רצינית למחצה מציעה לעבור ליום בן 28 שעות, שבוע בן 6 ימים. יום שני יחוסל כי אף אחד לא אוהב לחזור לעבודה ביום שני (במחוזיתנו יום ראשון). שבוע העבודה יורכב מארבעה ימי עבודה של 10 שעות כל אחד וסוף השבוע יורכב מ 56 שעות.

הגוף מסונכרן עם כדור הארץ

נשמע מבטיח?

עצרו רגע את ההתלהבות. אנחנו משלמים באופן ביולוגי על כל הטוב הזה. זה אולי רעיון נפלא לשנות את השעון ולשנות את חיינו כך שנשתחרר מכבלים של קוצב הזמן אבל הביולוגיה שלנו חושבת אחרת.

הגוף שלי וגם שלכם מתפקד בסינכרון מלא עם הקצב של סיבוב כדור הארץ. כדור הארץ שמסתובב על צירו סיבוב מלא אחת ל-24 שעות, כמה דקות לפה או לשם. אנחנו לא בנויים לחיים תחת אור מלאכותי. אנחנו לא בנויים ללכת לישון כשאנחנו מכבים את האור בחדר השינה ואנחנו לא בנויים להתעורר לאורו הכחול של מסך הסמארטפון שלנו.

כמו כל יצור חי על פני כדור הארץ גם אנחנו מייצרים מחזורים של 24 שעות בסינכרון עם מחזור השמש. קצב זה של החיים אפשר לנו להתפתח לאורך מליוני שנות אבולציה כשהוא מאפשר לנו להגיע לאופטימיזציה של פיזיולוגיה, פסיכולוגיה והתנהגות מיטבית. הוא אפשר לבצע מטלות ביעילות במשך היום, לעצור כשאנחנו צריכים לתדלק או לנוח ולכבות מערכות כשהלילה יורד בכדי שנוכל לנתח להבין ולהכין את גופנו לקראת מחר. מחזור זה הוא מנגנון אבטחה שמבטיח כי נבצע תהליכים ביולוגיים בסדר וברצף הנכון.

המצאנו את החשמל ואת הסמארטפונים – למי יש זמן לישון?

ואז המצאנו את האש. כבר אז התחלנו לותר על שינה כי היה לנו עוד אור.  עברו כמה מליוני שנים והמצאנו את החשמל שנתן לנו שליטה בכמות האור שבה אנחנו חיים, נתן לנו תחושה מוגבלת של כח שיש בידינו שליטה לקבוע מתי לילה? ואז הגיעה הטלוויזה שאורה הכחול החליף את אורה כתום צהוב, אדום של להבות האש כמדורת השבט. מי רוצה לישון כמשדרים במשך 4 שעות את גמר תכנית הריאליטי האהובה עליו, אז מה עם שעתיים ו 40 דקות מתוכה זה פרסומות או פרומואים לתכניות ריאליטי אחרות ששווה לראות. 6 עשורים אחר כך הגיע הסמארטפון, הגיעו הרשתות החברתיות. אנחנו ערים יותר ישנים פחות, כי יש עוד אימייל לקרוא, עוד תגובה להגיב לשרית, עוד תמונה של מלווח עם ביצה להעלות לאינסטגרם. וצריך לבדוק לייקים, למי יש זמן לישון ?

המילה שיבוש (( disruptionהפכה לבאז רציני בשנים האחרונות, אחד מסמלי התקופה. היא נתפסת כמשהו חיובי בדרך כלל. משהו לא צפוי שמשבש לחלוטין את ההשתנות האבולציונית של הפרדיגמות הישנות ומייצר שינוי וסדר דברים חדש מהר.

האם ייתכן כי שיבוש הזמן שבתוכו אנחנו חיים מאז שאדיסון (האמת שזה היה טסלה, אבל זה נושא למאמר אחר) המציא את נורת החשמל בעצם מחסל אותנו? שיבוש הזמן שמאפיין את חיינו המודרניים מסכן את בריאותנו הפיזית והנפשית כאחד.

האינטרנט הרשתות החברתיות והסמרטפון הם שלב מתקדם בשיבוש הזה שבו מתגלה כי המחלה הכרונית עלולה לחסל את החולה. האם שיבוש הזמן הזה הוא וירוס שיחסל את האנושות? מחקר שתוצאותיו נעשו לאחרונה בבית חולים אסותא מצא כי חשיפה למחשב בשעות החשיכה פוגעת בשינה וביכולת הריכוז בשעות היום. התאורה הנפלטת מהמסכים מרמה. היא מתפרשת על ידי הגוף כתאורת יום.

החיבור למסכים וההשפעה שלו על שעות השינה שלנו הוא וירוס שמחסל אותנו?
זה אמור להיות נושא לדיון ציבורי, רצוי דיון שיתקיים לאחר שנת לילה טובה.

בפרק ה-3 והאחרון של סדרת מאמרים זו שיופיע בהמשך אני מציע כמה פתרונות שאת חלקם ניסיתי ואני מנסה בעצמי על מנת למנוע את סוף האנושות.

 

רמי יולזרי

מומחה לסקרים ומחקרי שוק (מרביץ לנתונים), יזם חברתי, אב ל-3, רץ למרחקים ארוכים, מתמודד עם פוסט טראומה מאז שאני זוכר את עצמי, אחראי על הכביסה בבית וצלם חובב של מבנים נטושים ועזובה אורבנית. לא בהכרח בסדר זה.