Register
A password will be e-mailed to you.

במסגרת הקונפליקט הנצחי בין גברים לנשים יש דרכים שונות להבדיל בין גברים לנשים : איך המוח שלנו עובד, יכולת הביטוי המילולית, מנעד הרגשות, היחס למיזוג אויר ועוד.

המדע התעלם עד עתה ממפתח מאד חשוב להבנת הבדל זה : כביסה.  אני ככובס מומחה בעצמי פה בכדי לתקן טעות היסטורית זו.

היחס לבגדים שאנחנו לובשים

W

אישה תלבש בגד פעם אחת בלבד. החולצות שלה תהיינה מגוהצות בקפידה, עם כל הכפתורים ללא פגע. במידה וחסר כפתור והיא חייבת ללבוש את החולצה, סיכת ביטחון קטנה ומעוצבת תשמש כתחליף.

היא תמיד תשים דאודורנט בכדי להימנע מכתמים מתחת לבתי השחי. אם למשל חלילה וחס נשפך קפה על חולצתה, היא תיכנס ללחץ, תרוץ לכיור להתיז מים על חולצתה כדי לנקות את הקפה, מגבונים להסרת כתמים שהיא תמיד מחזיקה בתיק יוכנסו לפעולה ואם אפשרי היא תמהר הביתה ללבוש חולצה אחרת.

כמובן שגם אם היא בדרכה לפגוש את נשיא ארה"ב והיא מאחרת, היא תתעכב עוד כמה דקות להשרות את החולצה המלוכלכת בכדי להסיר את הכתם.

M גבר ילבש בגדיו פעמים רבות ככל האפשר. יש לו רק 4 חולצות ו -2 זוגות מכנסיים (ו 1 זוג גרביים ונעליים).

הוא לא יראה את הצורך לגהץ את בגדיו כי זה יותר מדי עבודה ואף אחד לא יבחין בקמטים בכל מקרה.

חוץ מזה, אם יש שקע אחד חופשי בחדר הכביסה מה יותר חשוב ? לחבר מגהץ או לחבר מטען ולטעון את הטלפון שלו? הוא יבחין כי כפתור חסר בחולצה שלו כשמישהו יציין זאת בפניו (בדרך כלל בת זוגו או אישה מהעבודה).

אם נשפך קפה על החולצה, הוא ישתמש בדו"ח הרבעוני שהוא קורא כדי לנסות בקדחתנות לנגב את הקפה מחולצתו לפני שהוא יוותר 3 שניות מאוחר יותר, ויגיד שחום גופו כבר ייבש את זה. כמו כן הוא יוסיף אף אחד לא ישים לב לכתם, תוך שהוא מתעלם מהעובדה שהכתם בגודל צפון אמריקה ומכסה את כל החזית של החולצה.

מתי יודעים שהבגד מלוכלך

W

  • לבשתי את הבגד כל היום. צריך לכבס.
  • לבשתי את הבגד 8 דקות לפני שהחלפתי לבגד אחר. לריך לכבס.
  • רגע לפני שיצאתי הילד חיבק אותה עם פה מלא שוקולד. צריך לכבס.
  • הבגד היה בארון יומיים יכול להיות שהוא צבר אבק. צריך לכבס.
  • לא לבשתי את את הבגד כבר שנה אבל הריח מזכיר לי את שרון מהשיווק שאני לא אוהבת ויש לה בושם עם אותו ריח. צריך לכבס.
  • לבגד יש כתם גדול בחזית (כתם דמיוני בגודל מיקרוסקופי שרק היא יכולה לראות אותו למרות שהיא כבסה את הבגד כבר 647 פעמים בשבוע האחרון). צריך לכבס.

M רחרח את הבגד אחרי שלבשת אותו 56,987 פעמים.  אם הוא מריח כמו גופה של כלב שנדרס על ידי מכונית לפני שבוע, בהינתן שעכשיו אוגוסט, צריך לכבס.

יום כביסה

 W נשים מכבסות את הבגדים בקפידה מירבית. קטגוריה אחר קטגוריה, צבעוני, לבן, תחתונים וחזיות, בגדי ילדים ולבסוף לאחר שהיא טיהרה את מכונת הכביסה כמו שצה"ל ביער קיני מחבלים בלבנון ב 82 (ריכוך ארטילרי כבד ואחר כך סריקה קפדנית של השטח) החולצה והמכנסיים המסריחים של הבן זוג. בין קטגוריה לקטגוריה היא תייבש את מה שכובס רק לאחר שהיא העבירה מגבון על התוף של המייבש או ניגבה את חבלי הכביסה מאבק.

 Mגבר יעשה כביסה רק אם אשתו נסעה לשליחות של 5 חודשים ויותר.  ביום האחרון של החודש החמישי הוא ירים עיניו לרגע ממשחק הכדורגל שבו הוא צופה כדי להבין שהילדים מסתובבים עירומים וכי תחושת דקירות הכידון שהוא מרגיש בגבו זה הקמט בחולצת הטריקו שלו.

בהפסקת המחצית הוא יגרור את מכונת הכביסה לסלון ויחבר אותה למים וחשמל באמצעות מאריכים (זה משחק ממש חשוב שיכריע מי תעלה מהליגה החמישית לליגה הרביעית במחוז צנגיו בצפון סין). הוא יסתכל על ערימת הכביסה שגודשת את הבית חוכך בדעתו ממה להתחיל.

20 שניות מאוחר יותר הוא יתחוב את כל 63 הק"ג כביסה לתוך המכונה (כולל סוודר האנגורה שאשתו קנתה ב 7567 ₪ ועליה מודפס בגדול בחזית "לא לכבס במכונה") שעליה רשום בגדול 'עד 8 ק"ג'.

לסיכום כמה מילים רציניות של חוקר

שינויים רציניים מתרחשים במליוני בתים ברחבי העולם כבר כמה שנים.  אחד הביטויים לכך: יותר ויותר גברים עושים כביסה.  אורח החיים המודרני מביא לחלוקה מטלות הבית בין גברים לנשים. גברים מציינים כי לעשות כביסה זו מטלה שלא אכפת להם לעשות. מחקר גדול שנעשה בתחילת 2016 בארה"ב מצא כי בגילאי 18-34 45% מהגברים ציינו כי הם הכובס העיקרי בבית.

משווקים של מכונות וחומרי ניקוי נערכים לכך בהתאם. יצרני מבשמי כביסה מתחילים לבחון ריחות יותר גבריים. מחקרים מראים שגברים נוטים לא להפריד כביסה לכן מתחילים לראות בשוק פתרונות לכביסה מעורבת: תוספים ששומרים על הפרדת צבעים, מכונות שיש להם טכנולוגיה מיוחדת לנושא ועוד. יותר ויותר פתרונות של הסרת כתמים מופיעים כי מחקרים מראים שגברים נוטים לתת לכביסה "לשבת" כמה ימים לפני שהם מכבסים.

בפרוקטר אנד גמבל יצרן הדטגרנטים הגדול ביותר בארה"ב מציינים כי לאחר 70 שנה של פניה רק לנשים הם החלו לפנות לגברים ונשים כאחד בפרסומות שלהם. במהלך השנה האחרונה הוציאה החברה מגבוני הסרת כתמים מיוחדים לגברים עם ניחוח ספורטיבי. בפרסומות שלהם נראים יותר ויותר גברים שהם מרגישים בטוחים ונינוחים בסביבת מכונת כביסה.

כביסה

עובדה נוספת שצריך לקחת בחשבון, גברים ונשים נוטים להתחתן בגיל מאוחר יותר בהשוואה לעבר מה שמשאיר את הגברים בחוסר ברירה, הם חייבים לכבס את הכביסה המלוכלכת בעצמם (יש גבול כמה כביסה אפשר להביא לאימא בשישי).

 

 

רמי יולזרי

מומחה לסקרים ומחקרי שוק (מרביץ לנתונים), יזם חברתי, אב ל-3, רץ למרחקים ארוכים, מתמודד עם פוסט טראומה מאז שאני זוכר את עצמי, אחראי על הכביסה בבית וצלם חובב של מבנים נטושים ועזובה אורבנית. לא בהכרח בסדר זה.