Register
A password will be e-mailed to you.

הקשבה ? כן. הקשבה.

לכאורה פשוט, בעיניי שווה התבוננות נוספת.  מקשיבה לגופי ולנשמתי וכותבת.

מהות ההקשבה בעיני היא התבוננות, עם התכוונות חיובית לגמרי, לתוך הלב. ללא אמירה, ללא שיפוט, ללא ביקורת וללא עצות משוכללות (שיש לכולנו).

הקשבה בעיני היא אמנות הסבלנות, היכולת להרפות מכל המחשבות והשאלות והתהיות שעולות בתוך תוכנו ולהתמלא במילים שאומר האדם שמולנו ובעיקר בכל סוגי התקשורת הנילווים למילותיו. תקשורת בלתי מילולית, שפת גופו, מימיקת פניו, תנועות ידיו ואינטונציית הקול בה הוא משתמש. כל המנעד הזה עומד לרשותנו. המרחב של ההקשבה מאפשר לנו לחוש את תחושותיו של האדם, להניח לו לשמוע את קולו, לדייק עוד יותר את הסיפור שהוא מספר לעצמו, ולאפשר לו לבחור אילו מילים ותחושות לאסוף אליו בחזרה ואילו להניח כאן במרחב ביננו לעולם ועד.

כי בעיקר הקשבה היא כיול תדרים. להיות עם האחר בתדר שלו. לחוות את עצמנו בתדר שלנו. לאפשר לאחר להקשיב לעצמו. להרחיב את עצמו. להניח מקום לשקט שבין המילים, לכבד את המקום בהן המילים הופכות למשפטים או לפאוזות. להיות ללא אגו. פשוט להיות.

יש יופי בהקשבה

הקשבה היא אימון. היא תוצר של תירגול תמידי. אחרי תירגול רב מוצאת את עצמי בהקשבה פנימית מודעת על כל שיחה שמתנהלת. מקשיבה לתוכי (כפי שהקשבתי לאחר – בענווה, בכבוד, באהבה) – מה היה תפקידו של המפגש הזה בתוך חיי, מה הוא משקף עבורי, איזה שיעור הוא מהדהד בתוכי, איך תרמה ההקשבה שלי אל תוך השיח. ברב המקרים השיחה עם האחר אינה אלה אמצעי להמשך התפתחות תודעתית של עצמנו, שכלול ושיפור עצמי אינסופי.

ויש יופי בהקשבה, המון יופי, ממש כמו ביצירת אמנות. הקשבה –  כמו כתיבה, כמו ציור, כמו כדרות וכמו כל סוג אחר של אמנות, היא נובעת מתוכנו. היא טביעת נשמה אישית. היא פועמת. היא מאפשרת לנו לבא לידי ביטוי גם בשתיקה. היא מתפתחת. היא משתנה. היא נוגעת ברבדים שונים של הנשמה, היא עוצמתית והיא מלאת רגשות. ככל שניחשף ונחשוף, ככל שנתיר לעצמו להרגיש נוכל לחוות את ההקשבה בצורה איכותית יותר. עמוקה יותר. מלאה ועגולה יותר.

ועכשיו – מציעה להפנות את כל הידע הזה כלפי עצמנו. את האימון ואת האמונה, את האמנות, את ההקשבה המיומנת והמשוכללת הזו פנימה. אל תוכנו. אל גופנו. אל נשמתנו. בכל רובד. הגוף מאותת לנו. הגוף מדבר איתנו. אך בעולם של אינסוף רעשים חיצוניים אנו שוכחים לעיתים את התדר הטהור והשקט של גופנו ונשמתנו.

במקום הזה חשה הרחבה לגמרי. מאמנת את עצמי להתבונן פנימה ולהקשיב. הקשבה מכבדת, הקשבה מודעת, הקשבה מדוייקת. ככל שנתרגל נוכל לשמוע יותר אותות ולקבל יותר מסרים. מאמנת את מתאמניי להקשיב פנימה ולא למהר לאמץ כל מחשבה שמגיעה. להקשיב שוב. לבדוק איך זה מרגיש. למיין. לסנן. לבחון איזו מחשבה מגיעה ממש מתוך תוכם ואיזו היא שיבוט או הדהוד של מחשבה של מישהו אחר. איזו מחשבה היא אותנטית ואיזו מחשבה היא מניפולטיבית ומחופשת.

תרגול מתמיד של הקשבה מאפשר דיוק והכרות מיטבית עם עצמנו, ועובד לגמרי בצורה ספירלית. מסייע בידנו להתפתח, להתעצם, להתרפק אחורה לעיתים ואז לשוב ולהתרחב ולגדול אל תוך עצמנו.

מניחה עבור כולנו את המשאלה שנלמד להקשיב ונבחר בהקשבה מכבדת ואוהבת. כל שעלינו לעשות הוא לתרגל הקשבה חיובית (ממש כמו חשיבה חיובית) ולבחור לשפר את חיינו בהתאם למסרים ולרמזים ששולחים אלינו גופנו ונשמתנו.

מניחה הודיה מלאה על הקשבתכם/ן

גלית יהב

מכינה ומתכוננת, מתכוונת ונכונה לצאת למסע אישי, פנימי וחיצוני, עם מיטב כליי, כפי שנרכשו במהלך השנים ועם נפשי ונשמתי ועם הדרכה אינסופית בכל מקום שאני נמצאת בו.
מאמנת אישית ובעלת חנות מתנות בנס ציונה בשם "נגיעות".