Register
A password will be e-mailed to you.

אצלי זה נראה ככה:

יושבת מול המסך ובוהה. מחליטה לכתוב על משהו, כותבת שורה ומוחקת, לא מרוצה. למרות ששקט לגמרי והטלפון לא קרוב אלי אני מרגישה הסחות דעת. מחסום כתיבה. המילים לא באות ואלה שבאות, לא מרוצה מהן.

בלוק.

כתיבה.

המחשבות נודדות ורשימת הדברים שאני עוד צריכה לעשות מרצדת מולי.

להלן רשימת דברים שאני עושה או שבתכנית שלי לעשות כשהמוח שלי ניצב מול דף ריק ולא מצליח לספק את הסחורה.

1. קללו!

קללו קצת, מה יש? זה מעצבן כשיש בלוק כתיבה. שימו לב שרוב האנשים ש"פתאום" כותבים הם אלה שמתעצבנים ממשהו. מוקדי שירות לקוחות, חנויות, יחס לא הוגן כלפי מבוגרים, ילדים ונשים מניקות יכול להוציא מכם יצירתיות שלא נתקלתם בה קודם.

גם להתאהב יכול לגרום לפרץ כתיבה אבל זה משהו שאין לי נוסחה בדוקה לגביו. עניין הלתעצבן כבר הוכיח את עצמו לא פעם.

2. דפי בוקר

תרגול יומי כזה, 20-30 דקות של כתיבה אינטואיטיבית בבוקר עם או בלי מדיטציה לפני. אפשר להגדיר זמן או כמה עמודים מלאים (שלושה זה מעולה). מזכירה שהטקסט לא חייב להיות קוהרנטי ויצא לי לא פעם לכתוב 20 פעם ברצף "אין לי, לא חושבת על כלום, על כלום. כלום לא עובר לי בראש, מה יהיה". נייר לבן ועט זה מה שצריך להחזיק ליד המיטה.

לפעמים המוח שלנו כל כך מטושטש בבוקר שהביקורת לא מפריעה לנו לכתוב. פתאום משהו קופץ ויש שטף כתיבה נחמד. לא חייבים להסתכל על הדפים האלה אחרי זה. תתייחסו לזה כמו טישו משומש. אתם בעצם מקנחים את המוח כדי שתוכלו לחשוב יותר נקי.

3. שינוי

תעשו משהו אחר. סעו בדרך אחרת, הכינו אוכל אחר, צאו החוצה בשעה אחרת לכו למקום שבדרך כלל אתם לא הולכים. ותרו על הרכב וסעו באוטובוס או ברכבת. תשכחו את הטלפון שלכם בבית וצאו לטיול עם נייר ועט.

צאו מהשגרה. זה רעיון טוב גם אם אין לכם מחסום כתיבה. זה מכניס קצת פלפל מלח וחריף לחיים.

4. שבו בשקט או זוזו

תשתעממו קצת. שבו ותבהו במשהו. תעשו מקלחת ארוכה, הליכה, ריצה, טיול בחוץ.

עבור חלק מאיתנו צריך להרגע ולשחרר כדי לכתוב. אפשרו למילים לבוא מבלי להכריח אותם.

5. מדיטציה

למי שבעניין, יש המון אפליקציות מדריכים מוקלטים ואפשר גם סתם לשבת ולהתרכז בנשימה. באופן מפתיע, אם תניחו לעצמכם רגע ורק תסתכלו על המחשבות תוכלו לכתוב ספרים, בדיחות ופוסטים כל יום כל היום. אפשר להתחיל עם אפליקצית CALM. תבהו בנחל קריר, בטיפות גשם או בגלים עדינים כדי להרגע לא חייבים לעשות יותר מאשר להביט במסך ולתת למוח לנוח רגע.

6. הרגלים

תחליטו על שעה מסויימת ביום שבה אתם מתיישבים לכתוב. אנחנו יצורים של הרגלים. אפילו אם לא יוצא כלום בפעמים הראשונות, תמשיכו או שתבדקו אם שעה אחרת ביום יותר פורה עבורכם.

כשההרגלים לא משרתים אתכם יותר, תשברו אותם. אם אתם כותבים בוורד, נסו לכתוב בגוגל דוקס או מערכת אחרת. אם כותבים בבוקר, נסו לכתוב בערב. שבו במקום אחר, עשו שינוי או סדר בשולחן הכתיבה שלכם.

7. ריכוז

כולנו בסערה של הפרעת קשב וריכוז מובנית: המון התראות, שיחות ווטסאפים טלוויזיה, רדיו, ילדים, רעב ושאר מסיחין.

כדאי לתרגל ריכוז. אפשר לעשות את זה כך: מתחילים עם דקה של ריכוז ברווח שבין האגודל לבין האצבע אם אני מנסה לחבר ביניהם ומשאירה רווח קטן. תתרכזו רק בזה למשך דקה, שימו טיימר. אמנו את המוח שלכם להיות במצב של ריכוז. בתחילה דקה, אח"כ להגדיל בהדרגה עד שנלמד לרסן את מוח הקוף שלנו שקופץ מנושא לנושא ללא הרף.

8. תתחילו מהאמצע

לימדו אותנו בבית הספר שצריך להתחיל מההתחלה. טעות. תתחילו מהאמצע, ההתחלה גם ככה משעממת ומוחקים אותה בסוף. אם אתם לא מוחקים את ההתחלה ברוב המקרים, אני ממליצה לכם לשקול את זה.

9. תעשו כלים

לפעמים רעיונות מעולים לכתיבה מתגנבים במקלחת ארוכה, כשהמוח שלנו נח מעט. כלים, כביסה, ניקיון בבית כל אלה יכולים להכניס את המוח למצב אידאלי לרעיונות וחשק לכתוב. הליכה במעגלים גם מפעיל את המיצים היצירתיים אצל חלק מהאנשים.

10. תהיו מוזרים

יכול להיות שאתם רוצים להיות מקוריים וזה מה שיוצר את הלחץ? בשביל מה הלחץ? תהיו אתם. מוזרים. כמו שאתם.

11. תעשו הפסקת סיגריה

לא מעשנים? מה זה משנה. הפסקה זו הפסקה. תבהו בחלון למשך 5 דקות או תקשיבו לציפורים במרפסת למשך כמה דקות.

12. פטרו את הנודניקים

הקולות הקטנים שאומרים לכם "אתם לא מספיק טובים", "איזה חרא של מילים ומי אמר לך שאת כותבת טוב?", "זה זבל לא מצחיק שיוצא כאן, זאת האמת. תודי בזה"

אני אומרת פטרו אותם. הם מקבלים משכורת כדי לקלקל לנו?

13. דברו עם חברים

מה אתם להוטים לספר לחברים שלכם? איזה סיפור סיפרתם להם, מה הייתם בטוחים שיעניין אותם בך.

כשאני נפגשת עם החברות שלי, כמו כלום אפשר לכתוב 100 סטטוסים מצחיקים, עצובים, עמוקים או עמוסי ידע וחכמה. אף פעם לא כותבת בזמן אמת אבל לפעמים מדמיינת את השיחות האלה כדי להעלות למודעות שלי מה יעניין את הקהל. הרבה עובר צנזורה ואני צריכה לשאול את עצמי – למה צנזורה?

אם הייתם אומרים לחבר / חברה "את חייבת לשמוע את זה" או "תשמעי קטע" או "איזה דבר מדהים זה" מה היה המשך המשפט? מה הייתם מספרים? זה הדבר שיכול להיות לכם מעניין לכתוב.

14. תקראו מילים טובות שכתבו לכם

גשו לפוסטים הכי מוצלחים שלכם, שעליהם קיבלתם המון שיתופים ותגובות ותקראו שוב את המילים ותראו את הלבבות של אלה שמחבבים את מה שאתם כותבים. תנשמו פנימה את המילים הטובות ותזכרו שאתם טובים. אנשים אוהבים את מה שאתם כותבים והם מחכים לזה. כן, אני יודעת שרוב האנשים עסוקים בעצמם ובבלוק כתיבה שלהם, אבל יש כמה שממש רוצים לקרוא את מה שאתם כותבים.

15. כתבו בשם בדוי

תתפרעו, לכלכו על החותנת, הבעל, האחות, הילדים, הבחורה הסקסית מהקפה. שם בדוי זה תרגיל מעניין מאוד.

16. פאן פאן פאן

Movie GIF - Find & Share on GIPHY

בעצם המון מהעצות כאן מובילות לזה שאנחנו צריכים יותר כיף בחיים שלנו. בלי קשר לכתיבה זה נחמד לצאת לטיול, לים, לשמוע קולות של ציפורים.

ומה עם הכלים והכביסה? אם יש כאן מישהו שסובל ממחסום כתיבה וצריך בית עם כלים מלוכלכים וכביסה לקפל, אתם מוזמנים לכאן כי אני מעדיפה לנסוע ברכבת.
תראו איזה יופי, איך שאני חושבת על איך לא לעשות כלים ולקפל כביסה, בא לי לכתוב.

 

עקבו אחרי

מזי סולומון

מקימת האתר פרובינציה, סקרנית, חובבת מוזיקה ושטויות.
נשואה לאחד גבוה ומגדלת 2 בנים ובן. בדרך כלל מרוצה מהם.
אוהבת לכתוב, לפטפט ולהוביל אנשים להיות יותר טובים לעצמם ולאחרים, אם בא להם.
מומחית באסטרטגית תוכן ומאמינה שאנשים עושים עסקים עם אנשים שהם מתחברים אליהם.
מקיימת פגישות פיצוח חד פעמיות שמאפשרות לראות את הנתיב האישי שלכם יותר ברור. אני שיניתי את חיי לחלוטין בחיפוש אחר אושר שמחה ואהבה ומשימת חיי היא לעזור לאחרים לעשות את השינוי שהם צריכים כדי להיות מאושרים.
אני מתלהבת, אופטימית ובעלת קול פנימי שהיא חתכת נודניקית שאין לתאר (:
עקבו אחרי